16 листопада 2017 року Верховна Рада України внесла зміни до Кримінального процесуального кодексу України, які стосуються, в тому числі, порядок проведення обшуку та інших слідчих дій. Нижче позначу ключові поправки.

Обшук

Тепер виконання ухвали слідчого судді, суду про проведення обшуку в обов’язковому порядку фіксується за допомогою звуко- і відеозаписувальних технічних засобів. В тому числі, право безперешкодного фіксування проведення обшуку за допомогою відеозапису надається стороні захисту. Дії та обставини проведення обшуку, не зафіксовані в запису, не можуть бути внесені в протокол обшуку і використані як доказ у кримінальному провадженні. Крім цього, будуть визнаватися неприпустимими докази, отримані в результаті обшуку, на який не був допущений адвокат.

Фіксування процесу

Стала обов’язковою фіксація за допомогою технічних засобів при розгляді питань слідчим суддею і суддею під час судового провадження, крім вирішення питань про проведення НСРД. Тепер неприпустимими є докази, отримані під час обшуку, визначення за якою було винесено слідчим суддею без фіксації процесу.

Крім того, тепер заявнику повинен видаватися витяг з ЄРДР протягом 24 годин після внесення відомостей до реєстру.